töltés...
Back To Top
Blog
Gyakori hibák a has edzésében

Gyakori hibák a has edzésében

2016. 04. 23. (szombat) 01.30 / Kategória: Blog
A has edzése nem atomfizika, de mégis sokan túlmisztifikálják és ez az a testrész, amit a legtöbb tévhit vesz körül szerintem! Nézzünk meg ezek közül párat! Ha szeretnéd ezeket elkerülni, akkor olvass tovább!

Az elhanyagolás

Ezt a hibát nagyon könnyű elkövetni- bevallom volt, hogy velem is előfordult-mivel az edzés végén már fáradt az ember és azt mondja, hogy „majd holnap megcsinálom”. Azt tanácsolom, hogy a has edzését ugyanolyan komolyan kell venni, mint a többi testrészét, természetesen nem úgy kell edzeni, mint egy lábat, de nem szabad kihagyni! Amennyiben az aerob edzést külön végzed a súlyzós edzéstől akkor érdemes előtte megcsinálni! Ha tudod magadról, hogy az edzésed végén már fáradt leszel vagy esetleg lusta, akkor tedd az edzésed elejére! Nagyon kevés időd van? Semmi gond! Beillesztheted a hasizom gyakorlatokat más testrészek edzésébe!
Ne hanyagold el a hasedzést!

Nem megfelelő intenzitás és gyakorlatok

Ha kezdő vagy akkor nyugodtan kezdj egyenes sorozatokkal, de ahogy erősödsz emelned kell az intenzitáson! Emeld az ismétlések, sorozatok számát, térj át nehezebb gyakorlatokra, használj intenzitásnövelő technikákat stb. A has nagyon jól reagál a terhelésre és nagyon változatosan lehet edzeni. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy mindig ugyanazokat a gyakorlatokat végzik ugyanolyan terheléssel és csodálkoznak, hogy nem fejlődnek. Lépj ki a komfort zónádból és ne félj a változatosságtól!

Túledzés

Sokan heti 5-7 alkalommal is hasaznak félórákat mondván, hogy így majd sokkal gyorsabban fognak fejlődni. Az igazság az, hogy teljesen felesleges ilyen gyakran edzeni a hasat mivel nagy valószínűséggel túledzés lesz belőle! Heti 3-4 edzés szerintem bőven elég!

Helytelen technika

A nem megfelelő technikával végrehajtott a terhelés nagy részét átteszi más izmokra pl. a csípőhorpasz izomra, egyenes combizomra. Szinte az összes hasizom gyakorlat rövid mozdulatokból áll így fontos, hogy fókuszáljunk az összehúzódásokra és tartsuk ki 1-2 másodpercig, majd térjünk vissza a kiindulóhelyzetbe.

A teljesség hiánya

Úgy gondolom nagyon fontos az anatómia ismerete legalább olyan szinten, hogy egy izom hol ered, hol tapad és mi a funkciója. Fontos ezeket tudni, hogy hatékonyabb legyen az edzésünk és tudjuk, mit miért végzünk. A legtöbben csak az egyenes hasizomra (m. rectus abdominis) koncentrálnak és elfeledkeznek(vagy nem is tudnak) arról, hogy a hasizom több részből tevődik össze. Gyakran hallom, hogy ez a gyakorlat felső vagy alsó hasra jó, ami butaság, hiszen ez nem helytálló kijelentés! Bizonyos gyakorlatok bizonyos területeket jobban megdolgoztatnak. Általános hiba, hogy a hasizom alsó részét sokan elhanyagolják és a többi terület felett elsiklanak. Figyelmet kell fordítani a külső ferde hasizomra ( m.obliquus externus abdominis),a belső ferde hasizomra (m. obliquus internus abdominis) és a haránt hasizomra ( m. transversus abdominis) is!

Sok hasazás=szálkás has

Szép is lenne, ha így működne a dolog, hiszen akkor pofon egyszerű lenne hamar elérni a szálkás hasat és mindenkinek ilyen lenne. A leggyakoribb tévhit, ami napjainkban is nagyon sok ember elméjében él, hogy hasazz sokat és lapos, szálkás hasad lesz. Mindig megkérdezem ilyenkor, hogy miért??! A válasz sokszor az, hogy „mert érzem, hogy ég és fáj”!Megfelelő mennyiségű és intenzitású aerob edzés, kellő izomtömeg és alacsony testzsírszázalék kell ahhoz, hogy a hasizmok látványosan kirajzolódjanak! Nincs mese, oda kell figyelni a táplálkozásra, ha látványos hasizomzattal akarjuk felhívni magunkra a figyelmet!

 

Nos,igyekezzünk elkerülni ezeket a hibákat és tartsuk észben,hogy nem elég a strandszezon előtt megcsinálni pár felülést és lábemelést abban a hiszemben, hogy ezzel mindent megtettünk a siker érdekében. Kemény edzések és a diétás táplálkozás ötvözete a siker kulcsa!

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)